Ad limina biskupów z Sardynii

Radio Watykańskie/J

publikacja 20.03.2007 10:18

Biskupi Sardynii rozpoczęli urzędową wizytę ad limina Apostolorum. Tamtejsze społeczeństwo przeżywa obecnie głęboki proces transformacji, któremu Kościół stara się duszpastersko towarzyszyć.

Sardynia wywodzi się z kultury rolniczo-pasterskiej, pełnej uroku i wymiaru kontemplacyjnego, która w połączeniu z pięknem przyrody należy do najpiękniejszych rzeczy na świecie. „Stoi przed nią wyzwanie przejścia do kultury przemysłowej” - powiedział Radiu Watykańskiemu abp Giuseppe Mani. Przewodniczący episkopatu Sardynii, jest przekonany, że zadaniem biskupów jest towarzyszenie ludziom, obdarzonym prawdziwą wiarą w tej drodze, aby przejęli z nowoczesności to, co w niej najlepsze.

Ważną rolę w życiu tamtejszego Kościoła odgrywa turystyka. Diecezja, Cagliari liczy zimą 600 tys. wiernych, a latem 1,5 do 2 mln. We wszystkich nadmorskich parafiach odprawiana jest w sezonie Msza św. polowa. „W niedziele place wypełnione są ludźmi, przybywającymi z różnych stron. Liturgii towarzyszą śpiewy i żywe uczestnictwo wiernych. Odczuć można serdeczną gościnność. Turystyka jest wielką przyszłością Sardynii i ma też duże znaczenie dla pracy duszpasterskiej” – twierdzi abp Mani.

Powierzchnia Sardynii oraz kilku mniejszych wysp położonych na morzu Tyrreńskim (24 452 km ²), jest nieco większa od województwa warmińsko-mazurskiego. W tym regionie kościelnym mieszka 1.683.700 osób, istnieje 10 diecezji i 618 parafii. Posługę duszpasterską pełni 1.159 kapłanów oraz 64 diakonów stałych.

Chrześcijaństwo dotarło na te tereny już w III w., m.in. dzięki zesłanym tu wybitnym postaciom w dziejach Kościoła. Byli wśród nich dwaj święci Papieże: Kalikst I i Poncjan. Struktury hierarchiczne zaczęły powstawać na przełomie III i IV w. Duże znaczenie dla pogłębienia wiary odegrała działalność benedyktynów.