Polska 3 tygodnie przed wizytą Benedykta XVI

**Polska (25-28.05.2006)** www.b16.pl

publikacja 06.05.2006 11:00

Już blisko dwa miliony osób zadeklarowało udział w spotkaniach z Ojcem Świętym Benedyktem XVI, który od 25 do 28 maja odwiedzać będzie Polskę. We wszystkich miejscach papieskich modlitw i celebracji trwają intensywne przygotowania, zarówno organizacyjne jak i duchowe.

Przeprowadzane są ostatnie remonty, rozpoczyna się budowa ołtarzy. Ludzie modlą się o owoce pielgrzymki. Młodzież przygotowuje dla Benedykta specjalny duchowy dar - zobowiązanie abstynencji od narkotyków.

W momencie, gdy Benedykt XVI 25 maja postawi stopę na polskiej ziemi na warszawskim lotnisku Okęcie, w Krakowie zabrzmi Dzwon Zygmunta. Odezwie się on również, gdy Ojciec Święty w trzecim dniu swojej wizyty wjeżdżać będzie na wawelskie wzgórze.

Abp Piero Marini, papieski ceremoniarz, który od 24 kwietnia szczegółowo sprawdzał stan wszystkich przygotowań do wizyty, twierdzi, że Polacy są do niej dobrze przygotowani, jak to zresztą zawsze było w wypadku papieskich pielgrzymek.

Warszawa
Zgodnie z zaakceptowanym już przez ceremoniarza scenariuszem, pierwszym punktem programu papieskiej pielgrzymki po przybyciu na lotnisko Okęcie będzie wizyta w archikatedrze św. Jana. Ok. godz. 12.30 Benedykt XVI spotka się tam z biskupami i przedstawicielami duchowieństwa z wszystkich polskich diecezji. Obecnych będzie ok. 1 tys. osób. Po modlitwie przed Najświętszym Sakramentem i cudownym krucyfiksem w kaplicy Baryczków Ojciec Święty powitany zostanie przez kard. Józefa Glempa, wysłucha wraz ze zgromadzonymi fragmentu Pisma Świętego i skieruje do nich swoje słowo. Nawiedzi też groby Prymasów Polski: kard. Stefana Wyszyńskiego i kard. Agusta Hlonda.


Okęcie "z lotu ptaka"


W tym samym dniu, po spotkaniu z Prymasem Polski, prezydentem RP i przedstawicielami władz państwowych, o godz. 19.00 papież odwiedzi luterański kościół pw. Świętej Trójcy, gdzie odbędzie się spotkanie ekumeniczne. Ma w nim uczestniczyć ok. 450 osób, przede wszystkim zwierzchnicy 7 Kościołów zrzeszonych w Polskiej Radzie Ekumenicznej, biskupi luterańscy oraz zaproszeni goście. Benedykta XVI powitają przy wejściu do świątyni przedstawiciele PRE: jej prezes abp Jeremiasz z Kościoła prawosławnego oraz bp Janusz Jagucki z Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego. Po krótkiej modlitwie, pierwszą lekcję odczyta kobieta z Kościoła luterańskiego, psalm responsoryjny zaśpiewa chór z prawosławnej katedry Marii Magdaleny, a Ewangelię przeczyta diakon, po czym Papież wygłosi homilię. Na zakończenie przewidziane jest przemówienie abp. Jeremiasza.

Projekt ołtarza na Placu Piłsudskiego


Plac Piłsudskiego
W "Mszy papieskiej" na Placu Piłsudskiego, która rozpocznie się 26 maja o godz. 9.30 zadeklarowało swój udział już ponad 300 tys. osób. Zgłoszenia wciąż napływają. Warszawa przygotowana jest na przyjęcie nawet miliona pielgrzymów, choć już teraz liczba chętnych znacznie przekroczyła ilość miejsc w sektorach na placu. Karty wstępu rozprowadzane będą też na teren Ogrodu Saskiego, gdzie wierni będą mogli bezpośrednio uczestniczyć w liturgii, a samego papieża zobaczą na telebimie.


A tak było podczas I Pielgrzymki Jana Pawła II do Polski na Placu Zwycięstwa


Msza koncelebrowana przez biskupów z całej Polski i członków orszaku papieskiego sprawowana będzie po polsku i po łacinie. Podczas tej Eucharystii papież ukoronuje obraz Matki Bożej z Piotrkowa Trybunalskiego. Jasna Góra
Ojciec Święty przybędzie na Jasną Górę helikopterem 26 maja ok. godz. 17.15. Jego wizyta w najważniejszym polskim sanktuarium będzie przebiegać w dwóch etapach. Pierwszy z nich to modlitwa przed cudownym wizerunkiem Matki Bożej Częstochowskiej.


"Madonno, Czarno Madonno ...."


Wraz z Ojcem Świętym w kaplicy obecnych będzie ok. 700 osób, głównie przedstawicieli duchowieństwa. Po modlitwie Papież przejdzie do zakrystii, gdzie będzie miał okazję pozdrowić przedstawicieli 12 "miast maryjnych", takich jak Fatima czy Lourdes.


Jan Paweł II przed jasnogórskim obrazem


Druga część wizyty to nabożeństwo majowe na Wałach Jasnogórskich. Na to spotkanie zaproszeni są przede wszystkim przedstawiciele "życia konsekrowanego", zakonów, instytutów świeckich, a także ruchów i wspólnot. Częstochowa spodziewa się przynajmniej 500 tys. osób. Z Jasnej Góry Ojciec Święty odleci do Krakowa, gdzie spędzi noc w Pałacu Arcybiskupów Krakowskich przy Franciszkańskiej 3. Wadowice
Na rynku wadowickim wierni gromadzić się będą w sobotę 27 maja już od 6 rano. Władze miasta spodziewają się ok. 25 tys. osób. O godz. 8.00 rozpocznie się Msza św., po której wszyscy modląc się i śpiewając oczekiwać będą na przyjazd Ojca Świętego z Krakowa.


Ani w lewo, ani w prawo ... do Wadowic prosto dotrzeć


Benedykt XVI ma przybyć z Krakowa ok. godz. 10.30. Spędzi kilka chwil na modlitwie przed ołtarzem głównym bazyliki pw. Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny, po czym przejdzie do kaplicy Świętej Rodziny, gdzie stoi chrzcielnica, w której 20 czerwca 1920 r. ochrzczony został Karol Wojtyła. Benedykt XVI pomodli się następnie w Kaplicy Świętokrzyskiej, w której znajduje się szczególnie ukochany przez jego poprzednika wizerunek Najświętszej Maryi Panny Nieustającej Pomocy. Obraz ten został ukoronowany koronami papieskimi przez Jana Pawła II 16 czerwca 1999 r. Korony powstały z wotów złożonych przez wadowiczan.


Tu mały Lolek dorastał - fot. Henryk Przondziono


Kolejnym punktem programu pobytu Ojca Świętego w Wadowicach będzie zwiedzanie muzeum w domu rodzinnym Karola Wojtyły przy ul. Kościelnej 7. Wizyta ma mieć charakter prywatny. Oprócz ścisłego otoczenia Papieża niewykluczone, że towarzyszyć mu tam będą mieszkańcy jego rodzinnego miasta, Marktl, którzy zaproszeni zostali na ten dzień przez miasto Wadowice.


Trwają prace remontowe w bazylice - fot. Henryk Przondziono


Po wizycie w muzeum Papież pojawi się na rynku, by pozdrowić mieszkańców miasta. - Jestem przekonany, że będzie to piękne, radosne spotkanie - mówi ks. Artur Chrostek, wikariusz bazyliki. Trudno przewidzieć scenariusz tego wydarzenia, ale ks. Chrostek uważa, że radość i entuzjazm wadowiczan pomogą przełamać nawet barierę językową. Będzie muzyka, śpiew, olbrzymi chór składający się z ok. 300 osób, być może kolorowe chusty, transparenty. Jakie? - Wadowice będą przede wszystkim głośno wołać "Santo subito!" - mówi ks. Chrostek. Kalwaria Zebrzydowska
Z miasta Jana Pawła II Ojciec Święty odjedzie do ukochanego sanktuarium swego poprzednika - Kalwarii Zebrzydowskiej. Wizyta w Kalwarii będzie najkrótszym punktem papieskiej pielgrzymki do Polski. Przewidziano na nią zaledwie 15 minut, choć ojcowie bernardyni, kustosze sanktuarium mają nadzieję, że uda się namówić Ojca Świętego do dłuższego pobytu w tym szczególnym miejscu.


Kalwaria Zebrzydowska - fot. H. Przondziono


Papież po przybyciu do kalwaryjskiego sanktuarium ma udać się bezpośrednio do kaplicy łaskami słynącego obrazu Matki Bożej Kalwaryjskiej i modlić się tam chwilę w milczeniu, po czym powróci do Krakowa. Ojcowie bernardyni ufają jednak, że uda się go przekonać do przedłużenia pobytu. Łagiewniki
Cicha modlitwa przy relikwiach św. Siostry Faustyny, spotkanie z chorymi i członkami wspólnoty Apostołów Bożego Miłosierdzia oraz adoracja Najświętszego Sakramentu - to główne punkty programu wizyty Ojca Świętego w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach.


Łagiewnickie Sanktuarium czeka na dostojnego Pielgrzyma - fot. H. Przondziono


Benedykt XVI rozpocznie wizytę w Łagiewnikach ok. godz. 13.00 od modlitwy przy obrazie Pana Jezusa Miłosiernego i relikwiach św. Siostry Faustyny w kaplicy św. Józefa. W tej modlitwie uczestniczyć będzie również ok. 200 sióstr ze Zgromadzenia Matki Bożej Miłosierdzia oraz ok. 70 wychowanek prowadzonego przez siostry w ſagiewnikach ośrodka dla dziewcząt nieprzystosowanych społecznie.


Widok z góry na łagiewnickie Sanktuarium - fot. H. Przondziono


Po krótkiej modlitwie Ojciec Święty przejedzie do łagiewnickiej bazyliki, gdzie odbędzie się spotkanie z chorymi. Uczestniczyć w nim będzie ok. 800 chorych, ich opiekunowie oraz ok. 100 członków wspólnoty Apostołów Bożego Miłosierdzia z Polski i zagranicy. Benedykt XVI będzie się modlić wraz z chorymi oraz pobłogosławi ich. Wizyta Benedykta XVI w Łagiewnikach potrwa prawdopodobnie ok. pół godziny. Wawel
Wizyta Benedykta XVI w wawelskiej katedrze w sobotę, 27 maja, rozpocznie się koło godz. 18.00. Będzie krótka i kameralna.


Prace remontowe trwają ... - fot. H. Przondziono


Oprócz orszaku papieskiego, Ojcu Świętemu towarzyszyć będzie zapewne tylko 11 członków katedralnej kapituły. Papież pomodli się w ciszy przed relikwiami św. Stanisława Biskupa, patrona Polski, a następnie obejdzie całą świątynię.


"Czarny krzyż" - fot. H. Przondziono


Zatrzyma się na pewno przed kaplicą z Najświętszym Sakramentem oraz przed tzw. "czarnym krzyżem" św. Jadwigi. Wizyta Benedykta XVI na Wawelu potrwa zaledwie ok. 15 min. Błonia - spotkanie z młodzieżą

Rozprowadzono już ponad 200 tys. kart wstępu na spotkanie młodych z Papieżem na Błoniach i wciąż napływają zgłoszenia. Przybędzie na pewno ponad ćwierć miliona młodych z Polski, jak również Ukrainy i Niemiec. Całe spotkanie przygotowywane jest przez młodzież i to młodzi je poprowadzą. Gromadzić się będą na Błoniach już od południa. Każdy ma przywieźć ze sobą kamień z wyrytym imieniem i nazwą miejscowości, z której pochodzi oraz świecę. Kamienie zostaną przewiezione do Łagiewnik i posłużą do budowy fundamentów Centrum Myśli Jana Pawła II, które zacznie być wznoszone tuż po wizycie Papieża.


Krakowskie Błonia świecą jeszcze pustkami, ale ... za niedługo ... - fot. H. Przondziono


Benedykt XVI przybędzie na Błonia papamobile ok. godz. 18.00. Powita go kard. Dziwisz wraz z przedstawicielami młodych. Podium papieskie przewidziane jest w południowej części placu. Na podium tym cały czas towarzyszyć będą Ojcu Świętemu grupy młodych, które w różnych momentach spotkania prowadzić będą z nim dialog. Papież przekaże młodym "ogień miłosierdzia", czemu towarzyszyć będzie śpiew specjalnie opracowanego na tę okazję hymnu: "Nie lękajcie się!". Po błogosławieństwie Benedykt XVI uda się na spoczynek, a na Błoniach - po krótkiej przerwie - rozpocznie się Eucharystia sprawowana przez któregoś z biskupów. Błonia - Eucharystia
Największa celebracja eucharystyczna odbędzie się na krakowskich Błoniach 28 maja, w ostatnim dniu papieskiej wizyty.


Trwają prace na budową papieskiego ołtarza - fot. H. Przondziono


Rozdano już ponad 700 tys. zaproszeń, a nowe zgłoszenia wciąż napływają. W liturgii uczestniczyć będą prezydent, premier i rząd RP. Zaproszenia skierowano do władz wszystkich województw.


Biskup Guzdek prezentuje projekt ołtarza - fot. H. Przondziono


Na Błoniach powstają już zręby ołtarza, który symboliką nawiązywać będzie do wiślanej barki. Auschwitz-Birkenau
Wizyta papieża Benedykta XVI w byłym obozie Auschwitz-Birkenau potrwa zaledwie półtorej godziny, ale będzie jednym z najważniejszych punktów jego majowej pielgrzymki do Polski. Benedykt XVI przybędzie do Oświęcimia w niedzielę 28 maja o godz. 17.00.


Brama obozu śmierci w KL Auschwitz - fot. H. Przondziono


Jego samochód zatrzyma się przed słynną bramą "Arbeit macht frei". Papież przejdzie pod nią pieszo, skąd uda się do bloku nr 11 pod ścianę straceń. Przed nią pomodli się w milczeniu i złoży kwiaty. Na dziedzińcu towarzyszyć mu będzie grupa ok. 30 byłych więźniów.


Cela bunkra głodowego w której zginął o. M. Kolbe - fot. H. Przondziono


Za modlitwę w tym miejscu podziękuje mu osobiście prezydent RP Lech Kaczyński. Wspólnie z nim Papież wpisze się do księgi pamiątkowej obozu. Następnie zejdzie do celi, w której oddał życie o. Maksymilian Kolbe.


Oświęcim - obóż śmierci - fot. H. Przondziono


Po modlitwie Papież uda się do położonego nieopodal Centrum Dialogu i Modlitwy, gdzie spotka się z jego pracownikami, wśród których będzie słynny niemiecki kapłan ks. Manfred Deselaers, pracujący w Polsce na rzecz pojednania już od 16 lat. Przybędą też siostry karmelitanki z pobliskiego klasztoru kontemplacyjnego.


Pomnik na terenie obozu w Birkenau - fot. H. Przondziono


Z Centrum Dialogu Ojciec Święty przejedzie pod pomnik na terenie obozu w Birkenau. Tam nastąpi modlitewne spotkanie z byłymi więźniami i przedstawicielami społeczności żydowskiej w całego świata.

Z Oświęcimia Benedykt XVI odjedzie na lotnisko w Krakowie-Balicach, gdzie zakończy swoją pierwszą pielgrzymkę do Polski, a zarazem pierwszą oficjalną pielgrzymkę zagraniczną pontyfikatu.