Biskupi Europy o kwestiach społecznych

RADIO WATYKAŃSKIE |

publikacja 04.09.2012 21:08

3 września w Nikozji na Cyprze rozpoczęło się spotkanie komisji społecznej Caritas in veritate Rady Konferencji Biskupich Europy (CCEE).

Biskupi Europy o kwestiach społecznych Andrzej Macura / CC-SA 3.0 Chrześcijanie Cypru długo cierpieli pod jarzmem tureckim. Na zdjęciu: pomnik poświęcony ich wyzwoleniu...

Jak żyć w czasie kryzysu? – to jedno z pytań, które stawiają sobie przedstawiciele europejskich episkopatów. 3 września w Nikozji na Cyprze rozpoczęło się spotkanie komisji społecznej Caritas in veritate Rady Konferencji Biskupich Europy (CCEE). Głównym tematem jest zaangażowanie i propozycje społeczne Kościoła w ramach tzw. polityki spójności. W trwającym trzy dni seminarium bierze udział trzydziestu delegatów.

Miejsce spotkania nie jest przypadkowe. W tym półroczu Cypr sprawuje prezydencję w pracach Unii Europejskiej. W programie, poza referatami i dyskusją plenarną, jest przewidziane także spotkanie z władzami Cypru oraz wizyta w najważniejszych miejscach chrześcijańskiego kultu na wyspie.

W spotkaniu bierze udział bp Piotr Jarecki, wiceprzewodniczący Komisji Konferencji Biskupów Wspólnoty Europejskiej (COMECE). „Głównym tematem jest wkład Kościoła na politykę spójności społecznej w Europie – powiedział Radiu Watykańskiemu bp Jarecki. – Komisja społeczna episkopatów Europy dopiero się konstytuuje. Dzisiaj wieczorem w wąskiej grupie spotkamy się, żeby omówić inicjatywę, którą rozpoczęliśmy w 2009 r. w Gdańsku. Zorganizowaliśmy wtedy pierwsze Katolickie Dni Społeczne dla Europy. Wspólną wolą episkopatów Europy, czyli Komisji «Caritas in veritate» CCEE oraz episkopatów Unii Europejskiej COMECE, jest aby zorganizować drugie Katolickie Dni Społeczne dla Europy w Granadzie. Przyjechał abp Martínez z Granady, także jest tu wielu członków komitetu organizacyjnego i komitetu naukowego. Dzisiaj będziemy po raz kolejny, po ostatnim spotkaniu w Warszawie, omawiać tę kwestię. Chcemy Katolickie Dni Społeczne dla Europy zorganizować we wrześniu przyszłego roku. Chcemy połączyć tę tematykę z wiarą, ukazać wpływ wiary chrześcijańskiej, wiary katolickiej, na teraźniejszość i przyszłość Europy”.