O kosztach wizyty papieża w Niemczech

Abp Rainer Maria Woelki z Berlina napisał list pasterski, który był odczytywany we wszystkich kościołach archidiecezji w sprawie kosztów wizyty Benedykta XVI w Niemczech.

Reklama

List jest odpowiedzią na medialną kampanię środowisk niechętnych papieżowi, które zarzucają, że ogromne koszty wizyty będę nie tylko pokrywane z budżetu państwowego, ale także w istotny sposób uszczuplą możliwości pomocy charytatywnej przez instytucje kościelne.

Abp Woelki wyjaśnia, że całkowite koszty pielgrzymki, które początkowo szacowano na kwotę 3,5 mln euro, w wyniku oszczędności zostaną poważnie zredukowane. Państwo będzie partycypować tylko przy pokrywaniu wydatków związanych z bezpieczeństwem Benedykta XVI oraz jego udziałem w oficjalnych, państwowych uroczystościach.

Arcybiskup przypomina, że w samym Berlinie z papieżem na Stadionie Olimpijskim spotka się 70 tys. mieszkańców miasta, a w uroczystości tej będą także uczestniczyć miliony ludzi na całym świecie, co będzie wyjątkową okazją do promowania stolicy Niemiec. Abp Woelki zapewnia, że koszty ponoszone przez stronę kościelną będą pochodziły ze specjalnych zbiórek na ten cel i żaden fundusz charytatywny nie będzie partycypował w tych wydatkach. Wręcz przeciwnie, wizyta zaowocuje specjalnymi zbiórkami solidarnościowymi wszystkich niemieckich diecezji na papieski fundusz pomocy dla Wschodniej Afryki. Abp Woelki zwrócił się do krytyków wizyty, aby korzystając z wolności słowa nie zapomnieli przy tym o szacunku należnym osobie papieża. „My szanujemy Was i tego samego oczekujemy także z Waszej strony” napisał metropolita Berlina.

«« | « | 1 | » | »»
 • REN
  22.09.2011 14:17
  W Polsce to zaden biskup ,by sie nie tlumaczyl ile kosztowaly wycieczki Wojtyly. A tego co by sie o to spytal to panstwo zaraz by oskarzylo o "obraze uczuc religijnych".Bo przeciez PL to kraj "tolerancja"slynacy a dowodem tego jest milczenie kosciola za profanacje pomnika ofiar mordu w Jedwabnem czy mogil rosyjskich poleglych zolnierzy.Zobaczymy czy rowniez bedzie milczal jak kiedys ktos zbeszczesci pomnik Patrona Pedofilow Wojtyly.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Autopromocja

  Reklama

  Reklama

  Reklama