Watykan uzna Kosowo

Stolica Apostolska uzna niebawem niepodległość Kosowa. Poinformował o tym w Prisztinie delegat apostolski w Kosowie abp Juliusz Janusz

Reklama

Watykański dyplomata, który jest zarazem nuncjuszem apostolskim w Słowenii, wziął udział w sobotnich uroczystościach 14. rocznicy śmierci bł. Matki Teresy z Kalkuty. Założycielka Misjonarek Miłości zmarła w Kalkucie dokładnie 5 września 1997 r. Przedstawiciel Papieża miał stwierdzić, że sama jego funkcja – delegata apostolskiego w Kosowie – jest świadectwem troski Stolicy Apostolskiej, która z zainteresowaniem śledzi sytuację w tym regionie Bałkanów. Abp Janusz podkreślił zarazem, że sprawy Kosowa nie podlegają ani nuncjaturze w Albanii, ani w Serbii.

Informacji o rychłym uznaniu Kosowa przez Stolicę Apostolską, podanych przez kilka miejscowych źródeł prasowych, nie potwierdził watykański rzecznik. Misja delegata apostolskiego w Kosowie, jak podano przy okazji nominacji abp. Juliusza Janusza, „ma charakter całkowicie wewnątrzkościelny” i nie wchodzi zupełnie w zagadnienia prawne, terytorialne lub jakiekolwiek inne, dotyczące działalności dyplomatycznej Stolicy Apostolskiej. Nie ma także wymiaru dyplomatycznego, ale służy jedynie zaspokajaniu potrzeb duszpasterskich wiernych katolickich na tym obszarze. Do nowych trudności należy tam zakaz nauczania religii w szkołach oraz noszenia znaków i strojów religijnych podczas zajęć edukacyjnych. Kosowo jest w ponad 90 proc. państwem muzułmańskim. Chrześcijanie są niewielką mniejszością, najczęściej należącą do prawosławia. Katolików jest jeszcze mniej.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| KOSOWO

Zobacz

 • JANEK344
  05.09.2011 18:36
  Kosowo jest krajem muzułmańskim ponieważ swoją dzietnością oraz politycznymi (nie religijnymi) działaniami bańczycy przekształcili tę serbską ziemię na swoją.Kościół ( także i Watykan jako państwo )nie powinien popierać zasady "siła przed prawem" a tak stało się w Kosowie. Również polski rząd niepotrzebnie się schańbił uznając Kosowo jako państwo .Muzułmańskie państwo , które w praktyce nie uznaje tolerancji religijnej.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Autopromocja

  Reklama

  Reklama

  Reklama