Wyspy Brytyjskie – przed wizytą papieża

Od 16 do 19 września trwać będzie pielgrzymka Benedykta XVI na Wyspy Brytyjskie. Pierwszej oficjalnej, państwowej podróży papieża do tego kraju towarzyszyć będą słowa: „Serce przemawia do serca”, zaczerpnięte z dewizy kard. Johna Newmana, którego beatyfikacja jest głównym punktem pielgrzymki Ojca Świętego.

Przed pielgrzymką

Pielgrzymka Benedykta XVI do Wielkiej Brytanii ma charakter historyczny, o czym często przypomina arcybiskup Westminsteru, Vincent Nichols. Za centralny punkt pielgrzymki hierarcha uznał spotkanie Ojca Świętego z abp. Rowanem Williamsem, anglikańskim arcybiskupem Canterbury. Jego zdaniem ogromne znaczenie ma również beatyfikacja kard. Johna Newmana – Dla nas będzie to przede wszystkim beatyfikacja księdza z angielskiej parafii na zakończenie Roku Kapłańskiego – stwierdził w rozmowie z Radiem Watykańskim.

Anglikański biskup Leicester, Timothy Stevens, który należy do Rady Arcybiskupa Canterbury w rozmowie z KAI wyraził nadzieję, że podczas podróży do Wielkiej Brytanii papież skoncentruje się na centralnych kwestiach wiary chrześcijańskiej, a jego przesłanie ukaże aktualność orędzia chrześcijańskiego w laicyzującej się Europie.

Hierarcha zwrócił uwagę na spotkanie Ojca Świętego ze światem polityki i deputowanymi obydwu izb Parlamentu. Zdaniem rozmówcy KAI zsekularyzowane kręgi w parlamencie usiłują postrzegać brytyjskich chrześcijan jako głos dzielący, konserwatywny, nieracjonalny, wygłaszany z perspektywy wiary a nie racjonalności i polityki. – Sądzę, że wybitna osobistość świata, przemawiająca do Parlamentu może przypomnieć deputowanym o moralnych podstawach polityki i obowiązku koncentrowania się na dobru wspólnym. Ufam, że Ojciec Święty sprosta temu wyzwaniu – stwierdził anglikański biskup.

Za wizytę o kluczowym znaczeniu dla relacji między Kościołem katolickim a anglikańskim uznał papieską pielgrzymkę prof. John Milbank z Uniwersytetu w Nottingham. Podkreślił przy tym, że spotkanie Ojca Świętego z arcybiskupem Canterbury powinno być dla obydwu okazją, „aby pokazać, że łączy ich o wiele więcej niż dzieli. Prezentują bowiem podobny rodzaj teologii, zakorzeniony w dziedzictwie św. Augustyna i dowartościowaniu wielkiej tradycji patrystycznej i średniowiecznej. Obydwaj mają też podobne podejście do kwestii politycznych i gospodarczych, podkreślając wagę społeczeństwa obywatelskiego”.

Milbank zauważył, że papieska wizyta odbywa się w okresie nasilonych ataków na chrześcijaństwo w ogóle, a na katolicyzm w szczególności. Podkreślił przy tym ważną rolę, jaką odgrywają katolicy w brytyjskim życiu kulturalnym i politycznym. – Oni i wszyscy pozostali chrześcijanie w tym kraju potrzebują wsparcia, jakie może im dać papież – uznał prof. Milbank.

Podczas swojej wizyty w Wielkiej Brytanii Benedykt XVI kilkakrotnie spotka się z wyznawcami innych religii, przede wszystkim anglikanami. Już w piątek, 17 września, w dzień po przylocie na Wyspy Brytyjskie, rozmawiał będzie z przywódcami innych religii w Kolegium Uniwersytetu Maryi Panny. Tego samego dnia zaplanowana jest wizyta kurtuazyjna u arcybiskupa Canterbury Rowana Williamsa. Również podczas popołudniowego spotkania z władzami państwowymi w Westminster Hall (siedziba obu izb Parlamentu Zjednoczonego Królestwa) przewidziana jest obecność przywódców religijnych. Zaś wieczorem, 17 września, odbędą się nieszpory ekumeniczne w anglikańskim opactwie Westminter Abbey, w których uczestniczyć ma także arcybiskup Canterbury.

«« | « | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg