We wtorek 11 maja Benedykt XVI udaje się z pielgrzymką do Portugalii, gdzie przebywać będzie do 14 maja. Papież odwiedzi ten kraj z okazji 10. rocznicy beatyfikacji dwojga pastuszków z Fatimy, świadków objawień maryjnych.
Pierwszym etapem wizyty będzie Lizbona, gdzie Benedykt XVI zostanie przyjęty przez prezydenta Portugalii Anibala Cavaco Silvę i odprawi mszę świętą.
Drugiego dnia, 12 maja papież spotka się m.in. z przedstawicielami świata kultury, na czele z reżyserem filmowym Manoelem de Oliveirą, który w tym roku skończy 102 lata.
Następnie Benedykt XVI odleci do Fatimy, gdzie znajduje się słynne sanktuarium maryjne, zbudowane w miejscu, gdzie w 1917 roku miało dojść do objawień. Wieczorem odprawi tam nieszpory i odmówi różaniec.
W czwartek 13 maja, w uroczystość Matki Bożej Fatimskiej, upamiętniającej pierwsze objawienie, Benedykt XVI odprawi mszę przed sanktuarium, dokładnie 10 lat po mszy, podczas której Jan Paweł II beatyfikował dwoje dzieci, świadków objawień - Franciszka i Hiacyntę. To również wtedy, 13 maja 2000 roku odczytano w jego obecności podczas mszy fragment tekstu spisanej przez trzeciego świadka objawień, siostrę Łucję, trzeciej tajemnicy fatimskiej, w której przedstawiona jest wizja zabicia papieża. Proroctwo to Kościół wiąże z zamachem na Jana Pawła II 13 maja 1981 roku. Swe ocalenie papież-Polak przypisywał zawsze Matce Bożej Fatimskiej.
Na papieskiej mszy przed sanktuarium w Fatimie spodziewanych jest co najmniej pół miliona wiernych. Tysiące z nich wyruszyły już z całego kraju w pieszych pielgrzymkach do tego miasteczka.
14 maja Benedykt XVI uda się z Fatimy do Porto, gdzie odprawi mszę. Wieczorem tego dnia powróci do Rzymu.
Wizyta w Fatimie będzie miała i dla tego papieża szczególne znaczenie, bo to on jako prefekt Kongregacji Nauki Wiary otrzymał przed dziesięciu laty od Jana Pawła II zadanie opublikowania trzeciej tajemnicy fatimskiej. To kardynał Joseph Ratzinger napisał komentarz teologiczny do ogłoszonego 26 czerwca 2000 roku dokumentu "Orędzie fatimskie", w publikację którego zaangażowany był również jego najbliższy wówczas współpracownik z kongregacji, obecny sekretarz stanu kardynał Tarcisio Bertone.
Należy spodziewać się, że w sanktuarium, gdzie znajduje się figura Matki Bożej z kulą zamachowcy Alego Agcy w koronie, Benedykt XVI nawiąże również do 29. rocznicy zamachu na Jana Pawła II.
W komentarzach podkreśla się, że w ciągu 10 lat, jakie minęły od pielgrzymki Jana Pawła II, przygotowująca się do powitania jego następcy tradycyjnie katolicka Portugalia bardzo się zmieniła. Najlepiej świadczy o tym to, że być może już niedługo w kraju tym zalegalizowane zostaną małżeństwa osób tej samej płci. Prezydent, praktykujący katolik, do 17 maja ma czas na podpisanie uchwalonej przez parlament ustawy w tej sprawie. Nie wiadomo jeszcze, jaka będzie jego decyzja.
Komentatorzy zwracają uwagę na nadzwyczajne środki bezpieczeństwa, jakie mają towarzyszyć papieskiej wizycie. Zauważa się, że rząd socjalisty Jose Socratesa udzielił tej pielgrzymce wyraźnego, mocnego poparcia, przyznając dzień wolny pracownikom urzędów państwowych w dniach pobytu papieża w ich miastach, co wywołało z kolei protesty lewicy, a nawet oskarżenia o "serwilizm" wobec głowy Kościoła.
To doroczna tradycja rzymskich oratoriów, zapoczątkowana przez św. Pawła VI w 1969 r.
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
„Organizujemy konferencje i spotkania pokojowe, ale kontynuujemy produkowanie broni by zabijać”.
Pieniądze zostały przekazane przez jałmużnika papieskiego kard. Konrada Krajewskiego.