Msza Święta na Błoniach 18 sierpnia 2002 z beatyfikacją cztrerech Sług Bożych

Teksty liturgiczne

publikacja 17.04.2005 12:11

LITURGIA EUCHARYSTII

"Chrystus ustanowił w czasie Ostatniej Wieczerzy ofiarę i ucztę paschalną, przez którą staje się ciągle obecna w Kościele ofiara krzyża, gdy kapłan, przedstawiający Chrystusa Pana, spełnia to, co sam Pan uczynił i polecił spełniać uczniom na swoją pamiątkę.

Chrystus wziął chleb i kielich, dzięki czynił, łamał i dawał uczniom swoim mówiąc: "Bierzcie, jedzcie, pijcie, to jest Ciało moje; to jest kielich Krwi mojej. To czyńcie na moją pamiątkę". Dlatego też Kościół tak ułożył cały obrzęd liturgii eucharystycznej, że jego części odpowiadają tym słowom i czynnościom Chrystusa.

A mianowicie:
– Podczas przygotowania darów przynosi się na ołtarz chleb, wino i wodę, czyli te elementy, które Chrystus wziął w swoje ręce.
– W czasie modlitwy eucharystycznej składa się Bogu dziękczynienie za całe dzieło zbawienia, a dary ofiarne stają się Ciałem i Krwią Chrystusa.
– Przez łamanie jednego chleba ukazuje się jedność wiernych, a w Komunii wierni przyjmują Ciało i Krew Pana w taki sam sposób, jak Apostołowie z rąk samego Chrystusa" (Ogólne Wprowadzenie do Mszału Rzymskiego, 48)

Przygotowanie darów
Do ołtarza podchodzą wierni z darami ofiarnymi. Niosą chleb i wino, a także inne dary na potrzeby Kościoła i ubogich. Po zakończeniu procesji z darami Ojciec Święty podchodzi do ołtarza, bierze patenę z chlebem i odmawia modlitwę. W tym czasie zgromadzeni modlą się słowami pieśni.

Czego chcesz od nas Panie (J. Świder) – chór

oceń artykuł Pobieranie..