Jan Paweł II i Oświęcim

Jan Paweł II i Oświęcim

**Polska (25-28.05.2006)**

publikacja 14.04.2006 16:41

"Oświęcim mówi, iż antysemityzm jest wielkim grzechem przeciw ludzkości. Mówi, że wielkim grzechem przeciw ludzkości jest wszelka nienawiść rasowa, która niechybnie prowadzi do podeptania człowieczeństwa"

Papież zatrzymał się przy tablicy z napisem w języku hebrajskim i powiedział, że napis ten wywołuje wspomnienie narodu, którego synów i córki przeznaczono na całkowitą eksterminację. "Naród ten początek swój bierze od Abrahama, który jest +ojcem wiary naszej+. Ten to naród, który otrzymał od Boga Jahwe przykazanie +Nie zabijaj+, w szczególnej mierze doświadczył na sobie zabijania" - podkreślił.

Przy tablicy z napisem rosyjskim, Ojciec Święty zaznaczył, że wszyscy wiemy, jaki był udział tego narodu w ostatniej straszliwej wojnie o wolność ludów.

Natomiast przy tablicy w języku polskim, papież przypomniał, że w czasie ostatniej wojny zginęła jedna piąta część narodu. "Jeszcze jeden etap wiekowych zmagań się tego narodu, mojego narodu, o podstawowe swoje prawa wśród narodów Europy. Jeszcze jeden głośny krzyk o prawo do własnego miejsca na mapie Europy. Jeszcze jeden bolesny rozrachunek z sumieniem współczesnej ludzkości" - powiedział Ojciec Święty.

Dodał, że wybrał tylko te trzy tablice, ale - jak zaznaczył - należałoby się zatrzymać przy każdej z nich. Podkreślił też, że "Oświęcim jest rozrachunkiem z sumieniem ludzkości poprzez te tablice, które świadczą o ofiarach, jakie poniosły narody".

Jan Paweł II nawiązał do pierwszej encykliki swego pontyfikatu "Redemptor hominis" ("Odkupiciel człowieka"), którą poświecił w całości godności człowieka, zagrożeniom człowieka, prawom człowieka. Pytał, czy ktoś na świecie może się jeszcze dziwić tematyce pierwszej encykliki papieża, który przyszedł na Stolicę Piotrową z Krakowa, z tej archidiecezji, na terenie której znajduje się obóz oświęcimski.

Ojciec Święty podkreślił wtedy, że przybył na teren obozu zagłady Auschwitz-Birkenau, ażeby modlić się wspólnie ze wszystkimi, którzy przybyli na to spotkanie - wspólnie z całą Polską i wspólnie z całą Europą.

"Chrystus chce, abym stawszy się Następcą Piotra świadczył przed całym światem o tym, co jest wielkością człowieka naszych czasów - i co jest jego nędzą. Co jest jego klęską i co jest jego zwycięstwem" - powiedział papież Jan Paweł II.

Pierwsza strona Poprzednia strona strona 2 z 2 Następna strona Ostatnia strona
oceń artykuł Pobieranie..