Droga Krzyżowa w Koloseum: Hymn nadziei w obliczu cierpienia

Do dostrzegania nadziei w chwilach cierpienia i próby zachęca wiernych autor tegorocznych rozważań Drogi Krzyżowej, odprawianej pod przewodnictwem Ojca Świętego dziś wieczorem w rzymskim Koloseum, abp Thomas Menamparampil.

Nawiązując do rozważanej w piątej stacji sceny osądu przez Piłata abp Menamparampil przestrzega przed obojętnością wobec prawdy. Wobec dążenia do sukcesu czy zadowolenia za wszelką cenę ludzie często zadowalają się dziś odpowiedziami powierzchownymi, ulegając oportunizmowi. Jeśli nie podejmujemy wyborów odpowiedzialnych moralnie, dochodzi do zagrożenia żywotnych interesów osoby ludzkiej i rodziny ludzkiej. W tym kontekście konieczne jest, by koncepcje duchowe i etyczne zawarte w Słowie Bożym, inspirowały normy życia społecznego – stwierdził hierarcha.

W rozważaniu szóstej stacji, podejmującej temat biczowania Pana Jezusa abp Menamparampil zwraca uwagę na naszą współodpowiedzialność za akty wymierzone w poszanowanie ludzkiej godności. „Jezus nadal cierpi, kiedy wierni doznają prześladowań, gdy sądy nie respektują sprawiedliwości, gdy zakorzeniona jest korupcja, niesprawiedliwe struktury uciskają ubogich, usuwa się mniejszości, dochodzi do znęcania się nad migrantami i uchodźcami. Jezus odzierany jest z szat, gdy osoba ludzka pozbawiana jest czci na ekranie, gdy kobiety zmuszane są do upokorzenia się, gdy dzieci z ubogich dzielnic muszą na ulicach zbierać odpadki” - pisze autor tegorocznych rozważań Drogi Krzyżowej.

Na zagrożenia płynące z profanowania i banalizowania wiary zwraca uwagę indyjski hierarcha w refleksji o stacji siódmej, w której mowa jest o wyszydzaniu Jezusa. Zauważa, że Jezus jest nadal wyśmiewany w obliczu coraz bardziej rozpowszechnionej sekularyzacji życia społecznego, gdy likwiduje się wszelkie odniesienia do sacrum.

W stacji ósmej, mówiącej o Szymonie z Cyreny, pomagającym Jezusowi nieść Krzyż, metropolita Guwahati przypomina o małych wspólnotach, zaangażowanych na rzecz dobra wspólnego, głęboko zakorzenionych w wartościach etycznych oraz Ewangelii. Jest ich coraz więcej w Afryce i Azji. Pośród nich rodzą się nowe powołania. Zachęca do dostrzegania wartości tego co zwyczajne i wielkości tego, co wydaje się niepozorne.

Na rolę i godność kobiet wskazuje abp Menamparampil w rozważaniu stacji dziewiątej, ukazującej niewiasty opłakujące Jezusa niosącego krzyż. Zaznacza, iż los społeczeństw jest ściśle powiązany z troską o kobiety, a Chrystus zapewne opłakuje każdą sytuację, gdy nie są one traktowane na równi z mężczyzną. Chrystus opłakuje też społeczeństwa niedbające o swą przyszłość, dopuszczające się rabunkowej eksploatacji bogactw, degradacji środowiska ucisku kobiet, porzucenia wartości rodzinnych, braku norm etycznych, porzucenia tradycji religijnej – twierdzi indyjski hierarcha.

W stacji dziesiątej, mówiącej o ukrzyżowaniu Pana Jezusa, autor rozważań zwraca uwagę na bezsilność i rozpacz ludzi cierpiących, na których niekiedy spadają naraz wszystkie możliwe nieszczęścia. W takich chwilach trzeba pamiętać, że Pan Jezus nigdy nas nie opuszcza. W tych ostatnich chwilach swej męki przyzwał On Ojca. Także my możemy wzywać Ojca, który nieustannie przybywa nam na pomoc, w każdej naszej trwodze, kiedykolwiek go przyzywamy – stwierdził abp Menamparampil.

O tajemnicy wyboru Chrystusa, także w obliczu prześladowania i śmierci mówi autor tegorocznych rozważań drogi krzyżowej w Koloseum omawiając scenę nawrócenia Dobrego Łotra, w stacji jedenastej. Nigdy nie wiemy, dlaczego chrześcijanie przyjmują wiarę w obliczu prześladowań, ale ma to nieustannie miejsce – zauważa. „Jeśli ktoś, kto porzucił wiarę spotka prawdziwe oblicze Chrystusa, to będzie zadziwiony tym, co rzeczywiście widzi i może powiedzieć jak Tomasz Apostoł: Pan mój i Bóg mój” – stwierdził indyjski hierarcha.

Miłość w rodzinie i lojalność w społeczeństwie to tematy podniesione przez metropolitę Guwahati w rozważaniu stacji dwunastej, ukazującej Maryję i Jana pod krzyżem. Podkreśla on znaczenie więzi rodzinnych i wspólnotowych dla rozwoju człowieka. W Maryi dostrzega też archetyp przebaczenia w wierze i nadziei, bowiem przebaczenie budzi nadzieję. „Jeśli nie przekształcimy naszego zbiorowego gniewu w nowe energie miłości przez przebaczenie będziemy nieustannie ginęli” – przestrzega abp Menamparampil i zachęca do uzdrowienia przeszłości przez przebaczenie.

W stacji trzynastej, w której rozważamy śmierć Chrystusa na Krzyżu indyjski hierarcha podkreśla odkupieńczy wymiar Jego śmierci, triumfu, który sprawia, że Pan Jezus przyciąga nas do siebie, aż do pełnego w nim uczestnictwa.

Natomiast w stacji czternastej, mówiącej o złożeniu ciała Jezusa w grobie przypomina, że śmierć otwiera nas na głębszą rzeczywistość – Chrystusa, który jest naszym ostatecznym celem. Dlatego tak wielkie znaczenie ma przepowiadanie Radosnej Nowiny – stwierdza abp Menamparampil.

«« | « | 1 | 2 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg