Watykan: Delegacja muzułmańskich intelektualistów przybywa do Benedykta XVI

Grono intelektualistów islamskich rozpocznie 4 listopada wizytę w Stolicy Apostolskiej. Zostanie przyjęta m. in. przez Benedykta XVI. Na rozmowy przybywa delegacja 138 muzułmanów, którzy w październiku 2007 r. wystosowali historyczny list do papieża apelując o zacieśnienie współpracy na rzecz pokoju na świecie.

Reklama

Na czele muzułmańskiej delegacji stać będzie jordański książę Ghazi bin Muhammad bin Talal, główny sygnatariusz listu.

Będzie to już druga wizyta tej delegacji w Watykanie. Poprzednim razem była ona za Spiżową Bramą w lutym w ramach przygotowań do obecnej rundy spotkań.

4 i 5 listopada muzułmańscy intelektualiści przeprowadzą serię rozmów w Papieskiej Radzie ds. Dialogu Międzyreligijnego. W czwartek 6 listopada mają zostać przyjęci na audiencji przez Benedykta XVI.

30 października 2007 roku 138 teologów muzułmańskich wystosowało list, zatytułowany "Słowo wspólne między nami i wami". Wezwali oni papieża oraz innych przywódców przedstawicieli wspólnot chrześcijańskich do podjęcia wspólnych działań na rzecz pokoju i zrozumienia między religiami. Argumentowali, że "stawką jest być może przetrwanie całego świata".

W imieniu Benedykta XVI na list odpowiedział watykański sekretarz stanu kardynał Tarcisio Bertone. Wyraziwszy uznanie dla tej inicjatywy przekazał zaproszenie do Watykanu dla delegacji sygnatariuszy przesłania.

Kardynał Bertone podkreślił: "Bez lekceważenia czy umniejszania różnic między nami jako chrześcijan i muzułmanów możemy i powinniśmy patrzeć na to, co nas łączy, mianowicie - wiarę w jednego Boga, opatrznościowego Stwórcę i powszechnego Sędziego".

Przypomniał następnie słowa Benedykta XVI, który na początku swego pontyfikatu powiedział: "Jestem głęboko przekonany, że nie ulegając negatywnym naciskom środowiska, musimy potwierdzać wartość wzajemnego szacunku, solidarności i pokoju".

«« | « | 1 | » | »»

Autopromocja

Reklama

Reklama

Reklama