Watykan na Expo 2008

Odejść od dominujących katastroficznych scenariuszy dotyczących środowiska i zaprezentować wodę jako źródło życia w znaczeniu dosłownym i symbolicznym.

Taka idea przyświeca watykańskiemu pawilonowi na Międzynarodowej Wystawie Expo 2008, która odbędzie się latem w Saragossie (14 czerwca – 14 września). Hasło tej światowej imprezy brzmi: „Woda a zrównoważony rozwój”. Dziś w watykańskim biurze prasowym kard. Renato Raffaele Martino dokonał prezentacji inicjatyw z tej okazji, przygotowanych we współpracy z archidiecezją Saragossy.

Przewodniczący Papieskiej Rady „Iustitia et Pax” przypomniał wysiłki Kościoła na rzecz właściwego podejścia ludzkości do problemów środowiska naturalnego. Dotyczy to także kwestii związanych z gospodarowaniem wodą, w tym zwłaszcza dostępu do czystej wody pitnej oraz do podstawowej opieki zdrowotnej. Watykańska dykasteria dwukrotnie – w 2003 i 2006 r. – podejmowała ten temat w specjalnych dokumentach. Stolica Apostolska jest przekonana, że kwestie te, wpisane w Milenijne Cele Rozwoju ONZ, należą do zasadniczych praw człowieka – stwierdził kard. Martino. Przypomniał on ponadto symbolikę religijną, zwłaszcza chrześcijańską, odnoszącą się do wody, co powinno wzmagać u wierzących szacunek dla tego daru Bożego.

Watykański pawilon na Expo 2008 zaprojektowany przez Joaquína Sicilię ma 550 metrów kwadratowych powierzchni wystawowej. Ekspozycja dzieli się na trzy części. Pierwsza przedstawia „wodę jako okno, przez które człowiek patrzy ku temu, co absolutne”. W części drugiej, która stanowi centrum ekspozycji, znajdzie się 38 dzieł sztuki związanych tematycznie z wodą, w tym obrazy takich malarzy, jak El Greco, Goya czy De Chirico. Ostatnia część przedstawia naukę społeczną Kościoła, w tym słowa Benedykta XVI, że „prawo do wody jest uniwersalne i niezbywalne” (Światowy Dzień Wody 22 marca 2007). Znajdzie się tam też miejsce na rodzaj oratorium. Podczas wystawy odbędzie się także sympozjum zatytułowane: „Kwestia ekologiczna: życie człowieka na świecie”. W ramach spotkania zostaną poruszone teologiczne aspekty troski o środowisko oraz odpowiedzialność człowieka wobec Bożego przykazania „czynienia sobie ziemi poddaną”.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg