Jak prezydent z Papieżem

Kwestie społeczne, w tym troska o ludzi najuboższych i uciemiężonych znajdą się w centrum rozmowy prezydenta Brazylii z Benedyktem XVI.

W radiowym programie „Śniadanie z prezydentem” Luiz Inácio da Silva wyznał, że polityka społeczna prowadzona przez jego rząd jest owocem praktyki, jaką zdobył uczestnicząc - podczas działalności w związkach zawodowych – w ruchach społecznych Kościoła katolickiego.

W programie radiowym „Śniadanie z prezydentem”, wyemitowanym 7 maja, prezydent Lula wyznał, że większość swojego życia brał udział – bezpośrednio lub pośrednio – w ruchach społecznych Kościoła, które walczyły, aby zbudować Brazylię, jako kraj bardziej sprawiedliwy. Po objęciu urzędu prezydenta, starał się w swoim rządzie wprowadzać takie działania polityczne, które są owocem jego uczestnictwa w społecznych ruchach kościelnych. Prezydent podkreślił, że aktualnie w Brazylii są bardzo dobre relacje państwo-Kościół. „Szanujemy autonomię Kościoła i Kościół szanuje autonomię państwa” – powiedział prezydent Lula.

„Chcę rozmawiać z Papieżem o polityce społecznej przeprowadzanej w Brazylii, aby jako najważniejsza osoba w Kościele pomógł rozszerzyć te dobre działania w świecie, gdzie Kościół katolicki spełnia ważną role” – stwierdził prezydent. Zapwiedział, że poprosi Papieża, by włączył się w walkę z biedą i wykluczeniem społecznym. Według prezydenta były arcybiskup São Paulo, aktualny prefekt Kongregacji ds. Duchowieństwa – kard. Cláudio Hummes będzie bardzo dobrym współpracownikiem w realizacji misji pomocy najbiedniejszym. Równocześnie podkreślił aktywne uczestnictwo brazylijskiego Kościoła w zwalczaniu biedy i podejmowaniu dzieł na rzecz najbiedniejszych, uciemiężonych, wykluczonych.

Prezydent Luiz Inácio da Silva wyraził zarazem przekonanie, że „Kościół katolicki ma nadzwyczajne zadanie do spełnienia w Ameryce Łacińskiej. Kościół ma nie tylko misję ewangelizowania, lecz także bardzo ważne zadanie podnoszenia świadomości Brazylijczyków i kształtowania ich sumień.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg