Benedykt XVI na Gregorianie

Papieski Uniwersytet Gregoriański ma szczególne miejsce w apostolskiej służbie jezuitów Kościołowi powszechnemu - wskazał Benedykt XVI, odwiedzając 3 listopada tę rzymską uczelnię. Nawiązał do osobistych związków, jakie go z nią łączą. Bywał tam nieraz już od Soboru Watykańskiego II, w którym brał udział jako ekspert

Tę specjalną i ścisłą więź łączącą Uniwersytet Gregoriański z Biskupem Rzymu podkreślił w 1932 r. Pius XI, ustanawiając Wielkim Kanclerzem uniwersytetu Prefekta Kongregacji ds. Wychowania Katolickiego. Na bazie tego rozporządzenia Statut Uniwersytetu określa, iż to sam papież rządzi uczelnią za pośrednictwem prefekta Kongregacji ds. Wychowania Katolickiego i osobiście mianuje jej rektora. Ten aspekt podkreślił też w swoim przemówieniu powitalnym obecny rektor Gregoriany o. Gianfranco Ghirlanda, cytując słowa Piusa XI, który wielokrotnie podkreślał, iż „Gregoriana jest uniwersytetem papieża w ścisłym tego słowa znaczeniu”.

„Specjalną i szczególną misją Uniwersytetu Gregoriańskiego jest formacja przyszłych kapłanów oraz tych wszystkich, którzy mają w przyszłości poświęcić się nauczaniu dyscyplin kościelnych, czyli nauk związanych z objawieniem chrześcijańskim. Uczelnia przygotowuje też personel przeznaczony do podejmowania odpowiedzialnych zadań w różnych urzędach kościelnych” – mówi o. Iglot.

Stąd szczególne znaczenie i jednocześnie rola, jaką ma do spełnienia sześć Wydziałów Uniwersytetu: Teologii, Prawa Kanonicznego, Filozofii oraz Historii Kościoła i Kościelnych Dóbr Kultury. Obok tych Wydziałów na Gregorianie działają jeszcze Wydziały Misjologii i Nauk Społecznych. Ponadto istnieją Instytuty: Duchowości, Psychologii, Nauk Religijnych, Badań nad Religiami i Kulturami oraz kilka centrów, m.in. Centrum Środków Społecznego Przekazu.

Jak podkreśla o. Inglot „Celem, który stawia sobie Uniwersytet Gregoriański dziś jest służba Kościołom lokalnym na wszystkich kontynentach. Uniwersytet oddaje się dziełu formacji osób wywodzących się ze wszystkich kultur, starając się pomagać im znajdować Boga i służyć Mu tam, gdzie żyją, aby z kolei służyły one swoim współczesnym – aby Bóg był obecny w każdym ludzie, w jego języku i tradycji. Uniwersytetowi zależy na zapewnieniu swoim wychowankom całościowej formacji osobowej, formacji doktrynalnej i duchowej jednocześnie. Formacja ta, która ma swe źródło w pedagogii ignacjańskiej, polega na relacji osobowej łączącej wykładowcę ze studentem a celem jej jest wykształcenie w wychowanku osobowości wolnej i odpowiedzialnej. Uniwersytet promuje zarazem wartości, które szczególnie podkreśla Magisterium Kościoła, takie jak: rozkrzewianie wiary, która wyraża się w zaprowadzaniu pokoju i sprawiedliwości; dialog ze światem kultury i nauki; relacje z innymi wyznaniami chrześcijańskimi i innymi religiami; wartość i godność każdej osoby i stworzenia”.

Na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim studiowało kilkudziesięciu świętych i błogosławionych, szesnastu papieży (ostatni Jan Paweł I), dziesiątki kardynałów i ok. 20 proc. obecnie żyjących biskupów całego świata. Benedykt XVI wykładał na Gregorianie teologię w na początku lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku; w roku 1977 papież Paweł VI mianował go arcybiskupem Monachium i Fryzyngi.

«« | « | 1 | 2 | 3 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg