U bawarskiej Czarnej Madonny

Benedykt XVI odwiedził maryjne sanktuarium w Altötting. Modlił się w kaplicy Czarnej Madonny, sprawował mszę na placu przed sanktuarium, zainaugurował nową kaplicę adoracji.

Reklama

Polscy pielgrzymi przybywający do Altötting nie mogą się nadziwić. Nie dość, że dekoracji jest dużo więcej niż w Monachium, to flagi wydają się maryjne, watykańskie i... no właśnie: polskie. W rzeczywistości biel i błękit to kolory Bawarii, a czerwień i biel są barwami Altötting, nawet jeśli w wielu miejscach umocowano je tu na odwrót, czyli po polsku. Nad drogą niebieski transparent: „Witaj w Ojczyźnie!”. To 12-tysięczne miasto nazywane jest sercem Bawarii. Rokrocznie przybywa tu milion pielgrzymów by oddać cześć Matce Bożej, czczonej w cudownej figurce Czarnej Madonny - czarnej od stawianych przez wieki wotywnych świec.

Papież przyleciał tu z Monachium śmigłowcem, nieco przed dziewiątą. Pierwsze kroki skierował właśnie do Gnadenkapelle - kaplicy łask cudownej figury. Chwila prywatnej modlitwy w ciszy. Oktagonalne baptysterium, w którym, jak chce legenda, biskup Rupertus von Salzburg ochrzcił pierwszego bawarskiego księcia liczy ponad 11 stuleci. Rozbudowano je nieco (w XV w). W 1489 roku pewna kobieta z żarliwą modlitwą przyniosła ciało utopionego syna. Chłopiec ożył, mimo, że w rzece pod wodą przeleżał pół godziny. Liczba pielgrzymów rosła.

Z pobliskiego Marktl przychodzili tu rodzice Josepha Ratzingera z dziećmi. „Wiemy, że są to najmilsze wspomnienia z Twego dzieciństwa, że Matka Boża Łaskawa, święty Konrad pozostają Ci, ojcze święty, bardzo drogie, jak Ty drogi jesteś tutejszym ludziom” – powiedział witając Benedykta XVI, biskup Pasawy, Wilhelm Schraml. „Mogę zapewnić, ojcze święty, że od inauguracji pontyfikatu po dziś dzień nie było tu dnia bez różańcowej modlitwy za ciebie. Mogę obiecać: tak będzie w przyszłości. Kaplica łask w Altötting, nowa kaplica adoracji oraz grób świętego furtiana Konrada będą stałymi miejscami modlitwy oraz serdecznego i wiernego współodczuwania z Tobą”.

I dzisiejszą mszę bezpośrednio poprzedziła modlitwa różańcowa. Biskup Schraml, ordynariusz miejsca, w którym Benedykt XVI się urodził, w imieniu całej wspólnoty wypowiedział słowa: „Witaj w domu!” „Tak, stąd pochodzę – spontanicznie odpowiedział papież, dodając: „Tam gdzie jest Matka Boża wszyscy jesteśmy w domu”.

«« | « | 1 | 2 | » | »»

Autopromocja

Reklama

Reklama

Reklama