Ostateczny program wizyty Benedykta XVI w Auschwitz

www.b16.pl

publikacja 19.05.2006 08:47

Ostateczny program wizyty Benedykta XVI w Auschwitz przedstawił w czwartek 18 maja minister Andrzej Przewoźnik, sekretarz generalny Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa. Wizyta ta, choć potrwa zaledwie ok. półtorej godziny, cieszy się olbrzymim zainteresowaniem mediów z całego świata.

Następnie rozpocznie się nabożeństwo. Najpierw odśpiewany zostanie Psalm 22, a później wznoszone będą kolejno intencje modlitewne w różnych językach. Pierwszą, po romsku wygłosi Romani Rose, przedstawiciel europejskich środowisk romskich. Następnie, po polsku modlić się będzie abp Stanisław Gądecki, a po rosyjsku - abp Szymon, prawosławny arcybiskup diecezji łódzko-poznańskiej. Kolejnej intencji, wznoszonej po hebrajsku, towarzyszyć będzie kadisz - żydowska modlitwa za zmarłych. Modlitwy te wznosić będą Michael Schudrich, główny rabin Polski oraz Piotr Kadlcik, przewodniczący Zarządu Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Warszawie. Potem, w języku angielskim, modlić się będzie biskup Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce, Janusz Jagucki. Na zakończenie, modlitwę w języku niemieckim wzniesie sam Ojciec Święty.

Po modlitwach zabrzmi "Te Deum" G.F. Haendla, wykonane przed żydowską artystkę Idę Hendel. Następnie Ojciec Święty wygłosi przemówienie, a na zakończenie do Benedykta XVI podejdzie kilkunastu przedstawicieli wspólnoty żydowskiej, którzy podziękują mu za przybycie.W wydarzeniu tym uczestniczyć będzie bezpośrednio ok. 1,5 tys. osób - 200 byłych więźniów obozu, przedstawiciele wspólnoty żydowskiej z Polski i z całego świata, przedstawiciele ruchów i środowisk zaangażowanych w dialog chrześcijańsko-żydowski oraz polsko-niemiecki, przedstawiciele Polskiej Rady Ekumenicznej, reprezentanci najwyższych władz państwowych, z Prezydentem RP Lechem Kaczyńskim, przedstawiciele korpusu dyplomatycznego oraz ambasadorowie Izraela - w Polsce i przy Stolicy Apostolskiej.

Minister Przewoźnik zaznaczył, że choć formalnie lista osób uczestniczących w tym spotkaniu jest zamknięta, wciąż napływają zgłoszenia. Zapewnił, że wszyscy byli więźniowie, o ile tylko wyrażą takie życzenie, będą mogli uczestniczyć w tej uroczystości. Organizatorzy zaprosili też grupę ok. 40 osób - byłych więźniów innych obozów koncentracyjnych, zwłaszcza na terenie Rzeszy.

Poza strefą "0" na terenie Birkenau obecnych będzie jeszcze ok. 3 tys. osób, w tym ok. 2,5 tys. wiernych z diecezji bielsko-żywieckiej, na terenie której znajduje się były obóz Auschwitz -Birkenau. Wydarzenie obsługiwane będzie przez ponad 30 zagranicznych stacji telewizyjnych i 15 stacji radiowych z Polski i ze świata. Przybędzie w sumie ok. 1000 dziennikarzy i fotoreporterów.

Organizatorzy podkreślają, że scenografia spotkania będzie niezwykle prosta, wręcz ascetyczna. "Wystarczająca jest sama wymowa tego miejsca" - powiedział Przewoźnik. Tron Ojca Świętego znajdzie się na niewielkim podwyższeniu, w taki jednak sposób, że będzie można odnieść wrażenie, że Papież "siedzi między ludźmi". Jego krzesło ustawione będzie lekko bokiem, pod kątem 45 stopniu, ale twarzą do pomnika.

Pierwsza strona Poprzednia strona strona 2 z 2 Następna strona Ostatnia strona