Największy dzwon obwieści przybycie Benedykta XVI

Największy w Polsce, ponad 14-tonowy dzwon Maryja Bogurodzica, wiszący przy bazylice w Sanktuarium Maryjnym w Licheniu (Wielkopolskie) obwieści 25 maja moment przybycia papieża Benedykta XVI do Polski.

Reklama

Towarzyszyć mu będzie bicie jedenastu pozostałych licheńskich dzwonów.

Dzwony zaczną bić jak tylko papieski samolot dotknie polskiej ziemi. W ten sam dzień, w południe, księża marianie, gospodarze licheńskiego sanktuarium, odprawią w bazylice specjalną mszę świętą w intencji owocnej pielgrzymki Ojca Świętego do naszego kraju - poinformowała Aneta Kwiatkowska z sanktuaryjnego biura prasowego.

Dodała, że marianie w Licheniu, od chwili wyboru Benedykta XVI na głowę Kościoła katolickiego, każdego dnia w południe w czasie modlitwy Anioł Pański, modlą się za niego. Papież, do którego w kwietniu ubiegłego roku dotarł list z Lichenia z wyrazami radości z okazji wyboru i zapewnieniem codziennej modlitwy, odpowiedział apostolskim błogosławieństwem i serdecznymi podziękowaniami dla parafian, pielgrzymów i tamtejszej wspólnoty marianów.

Do Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej Królowej Polski w Licheniu ludzie pielgrzymują od ponad 150 lat. Najważniejszym wydarzeniem w historii sanktuarium była wizyta w czerwcu 1999 roku papieża Jana Pawła II, który spędził tam dwie noce, a podczas nabożeństwa 7 czerwca pobłogosławił powstający wyłącznie z ofiar pielgrzymów, największy kościół w Polsce. Pięć lat później świątynia została uroczyście poświęcona, a w 2005 roku otrzymała tytuł bazyliki mniejszej.

Wiszący w dzwonnicy przy bazylice spiżowy, ważący ponad 14 ton, dzwon Maryja Bogurodzica został odlany w 1999 roku we włoskiej ludwisarni Enrico Campanniego pod Mediolanem, a ufundowała go Polonia jako wotum z okazji Wielkiego Jubileuszu 2000 Roku oraz 150. rocznicy objawień Matki Bożej. Ten - pod względem wielkości pierwszy w Polsce, a trzeci w Europie - dzwon ma ponad 3 m średnicy, a jego wysokość wynosi 4,40 m.

«« | « | 1 | » | »»

Autopromocja

Reklama

Reklama

Reklama