Dokumentacja papieskiego odchodzenia

Niepublikowane dotąd w Polsce dokumenty Stolicy Apostolskiej związane z ostatnią chorobą i śmiercią Jana Pawła II ukazały się w formie książki nakładem wydawnictwa Edipresse Książki.

Niezwykłemu wydaniu poświęcona była konferencja prasowa w Warszawie.

Obecny na spotkaniu promocyjnym w Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski sekretarz generalny KEP bp Piotr Libera pogratulował pomysłodawcom inicjatywy wydania książki "Oficjalne dokumenty Stolicy Apostolskiej - Ostatnia choroba, zgon i pogrzeb Jana Pawła II". Wyraził nadzieję, że publikacja będzie pomocna w przygotowaniach do pierwszej rocznicy śmierci Ojca Świętego, a także do majowej pielgrzymki Benedykta XVI.

Pomysłodawca wydania, Grzegorz Polak z wydawnictwa Edipresse Książki przyznał, że był lekko załamany, gdy otrzymał tekst dokumentów "Acta Apostolicae Sedis". - Zapis dotyczący choroby i śmierci Jana Pawła II był lakoniczny i suchy, a większą część akt zajmują kondolencje z całego świata - mówił Polak.

- Jednak przy tłumaczeniu okazało się, że to prawdziwa rewelacja, ekstrakt miłości i czci dla Ojca Świętego całego świata. Teksty telegramów są piękne, niemal poetyckie, uderzają teologiczną głębią - stwierdził. Zwrócił uwagę zwłaszcza na kondolencje muzułmanów.

- Dzięki nim możemy inaczej postrzegać islam, którego wyznawcy, jeśli są naprawdę wierzący, odrzucają agresję i przemoc - podkreślił. Telegramy kondolencyjne z 12 języków tłumaczył Krzysztof Gołębiowski, dziennikarz Katolickiej Agencji Informacyjnej.

Publikując dokumenty Watykan zdecydował się na niespotykaną dotąd jawność. Zawierają one m.in. dokumentację choroby Jana Pawła II, oficjalne dokumenty potwierdzające śmierć, opis działań lekarskich podjętych dla ratowania życia Papieża, sprawozdanie z ostatnich godzin przed śmiercią.

Na konferencji zostały przedstawione także dwie inne nowości wydawnictwa Edipresse Książki dotyczące Jana Pawła II - "Świadkowie świętości" Krzysztofa Tadeja i "Cuda Ojca Świętego" Andrea Tornielliego.

"Świadkowie świętości" to zbiór 24 wywiadów z osobami, które bardzo dobrze znały Jana Pawła II w różnych okresach jego życia. Wywiady przeprowadził Krzysztof Tadej, dziennikarz TVP. - Znajduje się w nim najdłuższy wywiad z kard. Stanisławem Dziwiszem, rewelacyjny wywiad z o. Janem Górą i wywiad o. Konradem Hejmo - powiedział Grzegorz Polak. Wydawca tłumaczył dlaczego zdecydowano się na rozmowę z dominikaninem oskarżanym o współprace z Urzędem Bezpieczeństwa PRL. - Nie wnikaliśmy w całą złożoność tej sprawy, wiedzieliśmy za to, że o. Hejmo jest człowiekiem, który zna doskonale Ojca Świętego. Bez tej rozmowy wiele wydarzeń i zachowań Jana Pawła II nie zostałoby ujawnionych - wyjaśniał.

«« | « | 1 | 2 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg