Synod Biskupów: Za zamkniętymi drzwiami

Trzeci tydzień obrad Synodu Biskupów odbywa się przy drzwiach zamkniętych. Dyskutowane są propozycje stanowiące podstawę przyszłej adhortacji apostolskiej. Opracowywane jest także orędzie końcowe Synodu.

XI Zgromadzenie Zwyczajne Synodu Biskupów na temat Eucharystii zakończy się w Niedzielę Misyjną, 23 października.

W środę i czwartek prace odbywać się będą w dwunastu grupach roboczych. Ich celem będzie ujednolicenie propozycji, które zostaną przekazane Benedyktowi XVI. Skorzysta on z nich podczas redagowania posynodalnej adhortacji apostolskiej. 21 października podczas porannej kongregacji generalnej odbędzie się głosowanie nad tekstem orędzia, a następnego dnia zostanie przyjęta ostateczna wersja propozycji. Jak ujawnił kard. Walter Kasper, podsumowanie obrad Synodu Biskupów zostanie ujęte w 50 "propositiones". Przewodniczący Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan powiedział, że 50 "propozycji" zostało wybranych z 280, które staną się podstawą papieskiej posynodalnej adhortacji apostolskiej.

Hierarcha przestrzegł zarazem przed zbyt medialnymi oczekiwaniami wobec Synodu. Przyznał, że w "propozycjach" znalazły się "gorące tematy", takie jak wyświęcanie żonatych mężczyzn pod pewnymi warunkami, czy problem celibatu. Nie stały się one jednak centralnymi problemami obrad. Kard. Kasper poinformował, że w tezach, które zostaną przedstawione papieżowi znalazły się także inne kwestie, np. udzielanie Komunii św. dla niekatolików i dopuszczenie do sakramentu Eucharystii osób rozwiedzionych, które ponownie wstąpiły w związek małżeński. Przyznał również, że w centrum obrad Synodu znalazły się problemy duszpasterskie dotyczące mi in. Tego, jak pogłębić wśród wiernych rozumienie Eucharystii, jak łączyć ją z lokalnymi kulturami czy przekładać na codzienne życie. Hierarcha przyznał też, że dokonana przez ojców synodlanych ocena soborowej reformy w kwestii liturgii wypadła pozytywnie.

20 października w Auli Pawła VI ojcowie synodalni wysłuchają koncertu, zorganizowanego specjalnie dla nich. Przed Papieżem wystąpią orkiestra filharmonii z Monachium i chór chłopięcy z Ratyzbony. Przed koncertem biskupów będzie gościć na obiedzie Benedykt XVI w Domu św. Marty, tym samym, w którym mieszkali kardynałowie, biorący udział w kwietniowym konklawe.

Synod Biskupów zakończy w niedzielę 23 października poranna Msza św. w Bazylice Watykańskiej, podczas której Papież dokona pierwszych kanonizacji za swego pontyfikatu. Świętymi ogłoszeni zostaną m. in. dwaj Polacy: arcybiskup Józef Bilczewski i ksiądz Zygmunt Gorazdowski, beatyfikowani przez Jana Pawła II we Lwowie 26 czerwca 2001 roku.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg