Watykan: Papież wręczył nagrodę im. JPII

Papież Benedykt XVI wręczył Stefanowi Wilkanowiczowi Oświęcimską Nagrodę Praw Człowieka im. Jana Pawła II.

Uroczystość z udziałem laureatów i promotorów nagrody odbyła się w Watykanie po modlitwie "Anioł Pański". Drugim laureatem jest biskup pomocniczy Pragi Vaclav Maly.

W krótkim przemówieniu wygłoszonym po niemiecku Papież podkreślił, jak bardzo jego poprzednik zaangażowany był w walkę z niesprawiedliwością i nierównościami między ludźmi i narodami.

Biorący udział w uroczystości kard. Franciszek Macharski uważa, że fakt iż Benedykt XVI zgodził się wręczyć nagrodę tegorocznym laureatom, uważa za przejaw wielkiej życzliwości. Emerytowany metropolita krakowski nie wie jednak, czy nagroda im. Jana Pawła II zawsze wręczana będzie w Watykanie.

Kard. Macharski podkreślił jednocześnie, że jego następca natychmiast po wyborze zgodził się objąć patronat nad inicjatywą, w czym na pewno pomógł fakt, że została ona oficjalnie zaaprobowana przez polskiego Papieża.

Oświęcimska Nagroda Praw Człowieka przyznawana jest za zasługi dla krzewienia idei i dla obrony praw człowieka. Jej ustanowienie ma być wyrazem wdzięczności za rolę, jaką odegrał Jan Paweł II w zmaganiu o prawa człowieka w Polsce i na świecie. Papież wiedział o planach powołania nagrody i zgodził się na nadanie jej swojego imienia. Uroczystość wręczenia nagrody zaplanowano na 16 października, czyli w dzień rocznicy rozpoczęcia pontyfikatu Jana Pawła II. Inicjatorem Nagrody jest Oświęcimski Instytut Praw Człowieka, zaś na czele kuratorium odpowiedzialnego za to przedsięwzięcie stoi kard. Franciszek Macharski. W skład Kapituły, która wyłoniła pierwszych laureatów wchodzą m.in.: Mary Robinson (była prezydent Irlandii, Wysoki Sekretarz ONZ ds. Praw Człowieka), Władysław Bartoszewski (były szef MSZ RP, Sprawiedliwy wśród Narodów Świata), Imre Kertesz (węgierski pisarz, laureat Nagrody Nobla), Sergiej Kowaliow (obrońca praw człowieka), Desmond Tutu (honorowy arcybiskup anglikański Cape Town, RPA; laureat pokojowej Nagrody Nobla). Stefan Wilkanowicz urodził się w 1924 r., jest znanym publicystą i działaczem katolickim. Więziony w czasach stalinowskich, później był bliskim współpracownikiem kardynała Karola Wojtyły. Przez wiele lat pracował jako dziennikarz "Tygodnika Powszechnego" i redaktor naczelny "Znaku" (1978-1994); członek Papieskiej Rady ds. Świeckich (1985-1995). Przez szereg lat był prezesem Klubu Inteligencji Katolickiej w Krakowie, obecnie jest wiceprezesem Krajowej Rady Katolików Świeckich, wiceprezesem Międzynarodowej Rady Oświęcimskiej, prezesem Fundacji Kultury Chrześcijańskiej Znak i redaktorem naczelnym magazynu internetowego "Forum: Żydzi - Polacy - Chrześcijanie".

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg