Audiencja środowa: Dziękuję Polakom

Benedykt XVI podczas audiencji generalnej w Watykanie podziękował młodym Polakom za udział w XX Światowych Dniach Młodzieży w Kolonii.

W radosnym kontekście Światowych Dni Młodzieży sytuuje się doskonale spotkanie ekumeniczne z przedstawicielami innych Kościołów i Wspólnot kościelnych. Niemcy ogrywają ważną rolę w dialogu ekumenicznym, zarówno ze względu na bolesne dzieje podziałów, jak i na znaczący wkład w przełom w drodze do pojednania. Mam nadzieję, że dialog jako wzajemna wymiana darów przyczyni się także do wzrostu i dojrzewania tej uporządkowanej i harmonijnej "symfonii", jaką jest jedność katolicka. Z tego punktu widzenia Światowe Dni Młodzieży stanowią cenne "laboratorium" ekumeniczne. Jakże nie przeżyć na nowo ze wzruszeniem wizyty w synagodze w Kolonii, gdzie ma swą siedzibę najstarsza niemiecka gmina żydowska. Z braćmi Żydami wspominałem Shoah i 60. rocznicę wyzwolenia nazistowskich obozów koncentracyjnych. W tym roku przypada 40. rocznica deklaracji soborowej "Nosta Aetate", która zapoczątkowała nowy okres dialogu i duchowej solidarności między Żydami i chrześcijanami, jak również szacunku dla innych tradycji religijnych. Szczególne miejsce wśród nich zajmuje islam, którego wyznawcy czczą jedynego Boga i chętnie odwołują się do patriarchy Abrahama. Z tego powodu pragnąłem spotkać się z przedstawicielami niektórych wspólnot muzułmańskich, wobec, których dałem wyraz nadziejom i niepokojom z powodu trudnego momentu historycznego, jaki przeżywamy, wyrażając życzenie, ażeby wykorzenione zostały fanatyzm i przemoc i można było razem współpracować w obronie godności osoby ludzkiej i chronić jej podstawowych praw.

Drodzy bracia i siostry, z serca "starej" Europy, która w ubiegłym stuleciu zaznała straszliwych konfliktów i nieludzkich reżimów, młodzi skierowali do ludzkości naszych czasów orędzie nadziei, która nie zawodzi, albowiem ma oparcie w Słowie Bożym, które stało się ciałem w Jezusie Chrystusie, zmarłym i zmartwychwstałym dla naszego zbawienia. W Kolonii młodzi spotkali i adorowali Emanuela w tajemnicy Eucharystii i zrozumieli lepiej, że Kościół jest wielką rodziną, za pośrednictwem której Bóg stwarza przestrzeń wspólnoty i jedności między wszystkimi kontynentami, kulturami i rasami, "wielką kompanię pielgrzymów" prowadzonych przez Chrystusa, promienną gwiazdę, która rozjaśnia historię. Jezus staje się naszym towarzyszem podróży w Eucharystii i jak mówiłem w kazaniu podczas końcowej celebracji, zapożyczając z fizyki dobrze znane pojęcie - prowadzi do "rozszczepienia atomu" w najbardziej ukrytym sercu bytu. Tylko owa wewnętrzna eksplozja dobra, które zwycięża zło, może zapoczątkować inne przeobrażenia, niezbędne do tego, aby odmienić świat. Módlmy się, ażeby młodzież Kolonii zabrała ze sobą światło Chrystusa, który jest prawdą i miłością i niosła je wszędzie. Wtedy będziemy mogli być świadkami wiosny nadziei w Niemczech, w Europie i na całym świecie.

«« | « | 1 | 2 | 3 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg