Spór o pomnik Jana Pawła II

Francja nie chce? Węgrzy chętnie wezmą.

Reklama

„Jeśli Francja, uważająca się za kraj wolności, nie chce pomnika Jana Pawła II, to my z radością znajdziemy dla niego miejsce w naszym mieście”. Te słowa znalazły się liście burmistrza węgierskiego miasta Tata do jego francuskiego odpowiednika w Ploërmel. Sąd administracyjny uznał bowiem, że stojący na placu tego miasteczka ośmiometrowy pomnik Papieża-Polaka narusza konstytucyjną świeckość państwa; ma „charakter ostentacyjny” zarówno ze względu na swoje wymiary, jak i lokalizację na jednym z placów miasteczka oraz fakt, że postać Papieża wpisana jest w krzyż. Decyzją trybunału pomnik ma  być usunięty z przestrzeni publicznej w przeciągu najbliższych sześciu miesięcy.

„Rzeczą skandaliczną jest, że podobne decyzje podejmowane są w XXI wieku” – pisze w swym liście Jozsef Michl wskazując, że „Francja ma wyraźny problem z chrześcijańskimi korzeniami Europy”. Burmistrz zapewnia, że mieszkańcy jego miasta z radością powitają pomnik Jana Pawła II, który stanąłby na placu imienia Papieża-Polaka. Węgierskie miasto Tata leży 70 km od stołecznego Budapesztu. Jego burmistrz czeka teraz na decyzję Francji.

«« | « | 1 | » | »»
 • Pola
  17.05.2015 23:03
  To jest skandal,co ta Francja wyprawia. Meczety im nie przeszkadzaja, modlitwy muzulmanow na ulicach tez , ulice pelne slepow z miesem halel czyli z uboju wedlug zasad Islamu.To wszystko jest ok,tylko pomnik Papieza im przeszkadza, To jest chore, ta Francja sama sie wykonczy i bedzie plakac, ale bedzie za pozno !
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Autopromocja

  Reklama

  Reklama

  Reklama