Dzień Papieski pod znakiem świętości

Modlitwy, dyskusje i zbiórki pieniędzy w całej Polsce były częścią XIV Dnia Papieskiego.

Modlitwy, koncerty dedykowane św. Janowi Pawłowi II, konkursy i gry miejskie oraz zbiórka funduszy na rzecz uzdolnionej młodzieży z ubogich rodzin - złożyły się w niedzielę w całym kraju na obchody XIV Dnia Papieskiego. W tym roku towarzyszyło mu hasło "św. Jan Paweł II - świętymi bądźcie". - On nadal przemawia, inspiruje, wskazuje drogę - mówił w Krakowie o papieżu Polaku kard. Stanisław Dziwisz. W Warszawie abp Tadeusz Gocłowski podkreślał, że papieskie nauczanie musi być nieustannie obecne w naszym myśleniu, działaniu i życiu.

„On nadal przemawia i inspiruje”

W Krakowie Msza św. w tegoroczny Dzień Papieski rozpoczęła się od uroczystej procesji, w trakcie której wniesiono relikwie świętego papieża. Koncelebrowali ją prymas senior abp Józef Kowalczyk, bp polowy Józef Guzdek oraz bp Jan Zając.

W homilii kard. Stanisław Dziwisz podkreślił, że świętość Jana Pawła II wyrażała się przede wszystkim w zanurzeniu jego życia w Bogu. Zwłaszcza przez modlitwę, która pozwalała mu sprawować mądrze pasterski urząd. „To był człowiek modlitwy. Modlitwa pozwalała mu patrzeć na świat szerzej i głębiej” – podkreślił metropolita krakowski.

Hierarcha wskazał, że świętość papieża Polaka widoczna była w każdej jego codziennej posłudze. Określił Jana Pawła II darem dla Kościoła i świata, który stał się punktem odniesienia dla milionów ludzi na całym świecie. Zaznaczył, że duchowe dziedzictwo Jana Pawła II nie zostało zamknięte w kościelnych archiwach i bibliotekach. „On nadal przemawia, inspiruje, wskazuje drogę. On nadal, i to w sposób znaczący, jest obecny w życiu Kościoła” – powiedział.

Naśladowanie świętości Jana Pawła II jest jak przedłużanie historii miłości, szczególnie względem ubogich, chorych i potrzebujących – przypomniał kard. Dziwisz i dodał, że właśnie do takiego chrześcijańskiego życia wzywał nas Jan Paweł II. „Jego programowe słowa: «Nie lękajcie się!», trzeba także odnieść do świętości: Nie lękajcie się być świętymi. To jest testament świętego Papieża!” – powiedział.

Zdaniem kard. Dziwisza, bardzo ważne jest podjęcie wezwania do świętości, do którego wzywał Jan Paweł II. Świętość powinna kształtować osobiste postawy i zachowania. „Ale ideał świętości powinien również kształtować styl i klimat naszych rodzin i środowisk, naszego życia społecznego i politycznego” – dodał.

Nawiązując do tradycyjnej zbiórki w Dniu Papieskim na rzecz uzdolnionej młodzieży z uboższych rodzin, której pomocy udziela Fundacja Dzieło Nowego Tysiąclecia, kard. Dziwisz podkreślił, że jest to najlepszy pomnik Jana Pawła II. „On za życia wspierał tę szlachetną inicjatywę, a teraz – nie mamy najmniejszej wątpliwości – błogosławi jej z nieba. Wesprzyjmy dzisiaj to dzieło modlitwą i hojną ofiarą” – zaapelował. I zaznaczył, że sam papież dawał za życia na tym polu przykład, gdy m.in. jako metropolita Krakowa wspierał materialnie studentów, ludzi nauki i kultury.

Na placu przed sanktuarium stypendyści Fundacji prowadzili warsztaty, różne zabawy i konkursy dla dzieci oraz śpiewy. Zainicjowali też grę miejską o świętości, a także loterię – wszystko po to, aby przybliżyć sylwetkę i nauczanie Jana Pawła II. Tradycyjnie młodzież i studenci przeprowadzili zbiórkę na program stypendialny fundacji, którego są uczestnikami.

„Jego nauczanie musi być w nas nieustannie obecne”

Warszawskie obchody XIV Dnia Papieskiego zainaugurowała Msza św. sprawowana w Bazylice św. Krzyża. Liturgii przewodniczył emerytowany metropolita gdański, wiceprzewodniczący Rady Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia abp Tadeusz Gocłowski.

W homilii podkreślił, że przez lata pontyfikatu św. Jan Paweł II kierował swoje przesłania o wolności, dialogu, trosce o młode pokolenie, czy rodzinę. Natomiast po odejściu do Domu Ojca papież pozostał z nami duchowo, ale jego nauczanie musi być nieustannie obecne w naszym myśleniu, działaniu i życiu.

Jak przyznał emerytowany metropolita gdański, czymś niezwykłym jest fakt, że już w 9 lat po śmierci Jan Paweł II został przez swego następcę papieża Franciszka ogłoszony świętym. Dlatego tegoroczny Dzień Papieski jest szczególny i nie dziwi, że jego hasłem są słowa: „Świętymi Bądźcie”. „To zawołanie dotyczy nie tylko Jana Pawła II, ale każdego z nas” - podkreślił abp Gocłowski.

Zastanawiając się, co znaczy być człowiekiem świętym, arcybiskup zauważył, że źródłem świętości jest postawienie Boga w centrum życia. „Człowiek, z całą swoją twórczą aktywnością, działający w wolności, kierujący się swoimi dobrze rozumianymi celami, a przede wszystkim dobrze ukształtowanym sumieniem, w prawdzie i miłości, oto droga do świętości. To kierunek życia, myślenia i działania, najpierw Karola Wojtyły, a potem Jana Pawła II” - powiedział abp Gocłowski.

«« | « | 1 | 2 | 3 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg