Ponad 3 mln pielgrzymów odwiedziło w 2012 r. Jasną Górę

Brak komentarzy: 0
PAP

publikacja 31.12.2012 20:03

3 mln 300 tys. pielgrzymów i turystów odwiedziło w 2012 r. Jasną Górę - podało w poniedziałek biuro prasowe tego najsłynniejszego w Polsce sanktuarium maryjnego. W 203 ogólnopolskich pielgrzymkach wzięło udział ok. 780 tys. pątników.

W porównaniu z poprzednim rokiem liczba osób odwiedzających sanktuarium wzrosła o 100 tys. Najliczniejsze rzesze wiernych tradycyjnie zgromadziły pielgrzymki Rodziny Radia Maryja, Odnowy w Duchu Świętym, rolników, a także Pielgrzymka Ludzi Pracy i anonimowych alkoholików. W mijającym roku po raz pierwszy zorganizowano pielgrzymki dziennikarzy i członków Związku Strzeleckiego.

W 2012 r. do Częstochowy przybyło 278 pieszych pielgrzymek. Uczestniczyło w nich 140 tys. 956 osób. Sanktuarium odwiedzili pielgrzymi i turyści z 74 krajów świata. Przedstawiciele Jasnogórskiego Centrum Informacji oprowadzali zagraniczne grupy komunikując się z obcokrajowcami w 11 językach.

Oprócz polskich kardynałów, arcybiskupów i biskupów, na Jasną Górę przybyło 42 hierarchów z 24 państw świata, m.in. z: Białorusi, Indii, Zambii, Republiki Południowej Afryki i Stanów Zjednoczonych. Częstochowskie sanktuarium odwiedzili m.in.: kard. Angelo Scola, metropolita Mediolanu; abp Rino Fisichella, przewodniczący Papieskiej Rady do spraw Krzewienia Nowej Ewangelizacji; bp Bruno Musaro, nuncjusz apostolski na Kubie oraz abp Jan Pawłowski, nuncjusz apostolski w Kongu i Gabonie.

Przedstawiciele Biura Prasowego Jasnej Góry policzyli, że w całym roku duchowni na Jasnej Górze wygłosili 6430 kazań, homilii i Apeli Jasnogórskich i rozdzielili prawie 1,9 mln komunii. Sakrament małżeństwa zawarły 42 pary, ochrzczono 50 dzieci.

Z pomocy finansowej, a także w postaci żywności i odzieży, udzielanej przez Ośrodek Pomocy Charytatywnej na Jasnej Górze, skorzystało około 24 tys. biednych, bezdomnych, bezrobotnych i samotnych. Pod stałą opieką jest 650 rodzin - około 1,2 tys. osób. W Jasnogórskich Punktach Pomocy Medycznej udzielono doraźnej pomocy 12,3 tys. osobom.

Wśród najważniejszych wydarzeń roku na Jasnej Górze wymienia się poświęcenie Epitafium Smoleńskiego ku czci ofiar tragedii smoleńskiej. Miało to miejsce 3 maja, w czasie obchodów uroczystości ku czci Matki Bożej Królowej Polski.

1 maja na Jasnej Górze odbyła się inauguracja 22. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Sakralnej "Gaude Mater". Był to jednocześnie koncert galowy z okazji 80. urodzin wybitnego polskiego kompozytora Wojciecha Kilara i 20-lecia powstania Polskiej Federacji Pueri Cantores. 17 lipca, w dniu swoich 80. urodzin, Kilar modlił się na Jasnej Górze. 7 października za sukcesy sportowe na Jasnej Górze dziękowała Anita Włodarczyk, srebrna medalistka w rzucie młotem na igrzyskach olimpijskich w Londynie.

W 2012 r. zakończyła się kompleksowa restauracja zabudowań klasztoru paulinów na Jasnej Górze - projektu dofinansowanego ze środków Unii Europejskiej oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W ramach projektu odnowiono budynki klasztorne, wybudowano dodatkowy wjazd na Jasną Górę oraz dokonano kompleksowego remontu bazyliki jasnogórskiej, który obejmował wymianę posadzki, remont i modernizację organów oraz kompleksowe prace konserwatorskie: w prezbiterium, nawie głównej, nawach bocznych i kaplicach.

W mijającym roku w sanktuarium doszło też do incydentu, który zbulwersował wiernych w całym kraju. 9 grudnia 58-letni mieszkaniec Świdnicy rzucił w kierunku obrazu Matki Bożej Częstochowskiej żarówki wypełnione czarną farbą. Ikona nie ucierpiała. Mężczyzna został natychmiast zatrzymany przez straż jasnogórską, która przekazała go policji.

 

Pierwsza strona Poprzednia strona Następna strona Ostatnia strona