UE zwiększa pomoc dla Syrii

Komisja Europejska zwiększyła w piątek pomoc dla ogarniętej rebelią Syrii do 50 mln euro z budżetu UE. W Brukseli ogłoszono, że w kraju należy utworzyć „strefy bezpieczeństwa" dla ofiar konfliktu. Na Cyprze o Syrii rozmawiają szefowie dyplomacji krajów UE.

Gdy najnowszą pomoc udostępnioną przez KE zatwierdzi Parlament Europejski i rządy krajów członkowskich, całe wsparcie z budżetu UE dla Syrii sięgnie 119 mln euro. Oznacza to, że w sumie cała UE (KE i kraje członkowskie razem) przeznaczyła 200 mln euro - mniej więcej połowę kwoty przekazanej przez wspólnotę międzynarodową w odpowiedzi na kryzys humanitarny.

Szef brytyjskiej dyplomacji William Hague apelował na spotkaniu na Cyprze, by wszystkie kraje UE aktywniej włączyły się w pomoc finansową dla ofiar konfliktu.

"Potrzeby humanitarne błyskawicznie rosną (...). Unia Europejska robi bardzo dużo, ale pilnie potrzebujemy więcej finansowej pomocy. Moi koledzy z innych krajów europejskich muszą się w to włączyć” – powiedział Hague dziennikarzom w czasie nieformalnego spotkania, które odbywa się w piątek i sobotę w Pafos na Cyprze pod przewodnictwem szefowej unijnej dyplomacji Catherine Ashton.

Również w piątek w Brukseli Komisarz UE ds. pomocy humanitarnej Kristalina Georgiewa powiedziała, że UE zabiega o utworzenie stref bezpieczeństwa dla ludności cywilnej, potrzebującej pomocy humanitarnej, której - właśnie ze względu na brak bezpiecznego dostępu do poszkodowanych i zagrożonych ludzi - trudno jest, lub nie sposób udzielić.

"Musimy wywrzeć presję na wszystkie strony (konfliktu), by pozwoliły na dostarczanie pomocy humanitarnej" - powiedziała Georgiewa, wyjaśniając zarazem, że strefy bezpieczeństwa byłyby obszarami, gdzie udzielano by pomocy, a jednocześnie byłyby to tereny zamknięte dla walczących, do których "nie docierałaby broń". Utworzenie takich stref jest ważne nie tylko ze względu na konieczność ratowania poszkodowanych, ale też z uwagi na stale rosnącą liczbę uchodźców, szukających bezpieczeństwa w sąsiednich krajach. Sytuacja w regionie będzie stabilniejsza, jeśli z Syrii nie będzie uciekać tak wielu ludzi - wyjaśniła komisarz.

UE szacuje liczbę Syryjczyków, którzy pilnie potrzebują pomocy humanitarnej na ponad 2,5 mln. Georgiewa przyznała jednak, że - przy braku stosownej rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ - Unia nie dysponuje środkami czy metodami, aby projekt utworzenia bezpiecznych stref wprowadzić w życie siłą.

Według Hague'a, kraje UE mają szczególny obowiązek pomóc finansowo sąsiadom Syrii: Jordanii, Turcji, Libanowi i Irakowi, gdzie zarejestrowało się już ponad 214 tysięcy syryjskich uchodźców. Ich liczba stale rośnie.

"Nie ma wątpliwości, że syryjska ludność i sąsiednie kraje potrzebują coraz więcej pomocy" - powiedziała Ashton, wspierając apele o dodatkową pomoc.

Szefowie dyplomacji Włoch i Francji - Giulio Terzi i Laurent Fabius - wystąpili na Cyprze ze wspólną inicjatywą zwołania nadzwyczajnego spotkania ministrów spraw zagranicznych UE w Nowym Jorku, poświęconego Syrii.

"Jeśli zawiedziemy w Syrii, stabilność Bliskiego Wschodu będzie narażona na szwank, zaś bezpieczeństwo Europy zagrożone we wszystkich aspektach: od terroryzmu przez nielegalną imigrację i bezpieczeństwo energetyczne po rozprzestrzenianie broni" - napisali w liście. Ich zdaniem w Pafos UE powinna wypracować strategię, która byłaby podstawą do dyskusji (i ewentualnych decyzji) w Nowym Jorku, gdzie ministrowie spotkaliby się ponownie, na marginesie sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ.

Nieformalne spotkania ministrów spraw zagranicznych organizowane przez każdą kolejną prezydencję w Radzie UE, służą swobodnej wymianie poglądów na tematy związane z sytuacją międzynarodową. W czasie spotkania na Cyprze, poza konfliktem w Syrii, sporo uwagi ma być poświęcone programowi atomowemu Iranu.

"Musimy wzmocnić presję na Iran, wzmocnić istniejące już sankcje ze strony UE, wprowadzić następne (...). Ważne jest, abyśmy się rozprawili z tym tematem, ale jeszcze ważniejsze, aby zostało to załatwione w sposób pokojowy” – powiedział Hague.

W spotkaniu na Cyprze bierze udział także szef polskiej dyplomacji Radosław Sikorski. Według komunikatu polskiego MSZ ma wraz z szefem dyplomacji Szwecji Carlem Bildtem przedstawić wnioski ze wspólnej wizyty w Gruzji. Przy okazji spotkania odbędą się robocze konsultacje ministrów spraw zagranicznych Grupy Wyszehradzkiej nt. przyszłości Europy.

W wydanym w piątek w Brukseli komunikacie KE apeluje również "do międzynarodowych i regionalnych donatorów" o dodatkowe finansowanie akcji humanitarnych w Syrii i o poszanowanie i bezpieczeństwo dla pracowników organizacji pomocowych, którym należy zagwarantować dostęp do ofiar konfliktu również w strefach, w których toczą się walki.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| POMOC, SYRIA, UE

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg