O sztuce współistnienia nowoczesności ze szlachetnymi tradycjami mówił Benedykt XVI na lotnisku w Kotonu.
Zobacz pełny tekst przemówienia
W przemówieniu powitalnym przypomniał główne cele swojej wizyty, w tym przekazanie przedstawicielom afrykańskich Kościołów lokalnych posynodalnej adhortacji Africae munus oraz złożenie hołdu zmarłemu przed trzema laty kard. Bernardinowi Gantinowi. Warto zaznaczyć, że jego imię nosi międzynarodowy port lotniczy w Kotonu. Sam Benin świętuje 150-lecie ewangelizacji oraz 40-lecie stosunków dyplomatycznych ze Stolicą Apostolską. Papież zwrócił uwagę, że jest to kraj o pradawnych tradycjach, pielęgnowanych przez lokalne społeczności i ich zwierzchników, którzy wciąż mają znaczący wpływ na teraźniejszość i przyszłość narodu. Tu jednak tradycja często konfrontuje się z nowoczesnością.
„Nowoczesność nie powinna rodzić lęku, ale nie można jej budować na zapominaniu o przeszłości – mówił Papież. – Trzeba ją roztropnie wspierać dla dobra wszystkich, unikając pułapek, które istnieją w Afryce i gdzie indziej”. Ojciec Święty wymienił takie zjawiska, jak bezwarunkowe podporządkowanie się prawom rynku lub finansów, nacjonalizm i trybalizm, skrajne upolitycznienie napięć między religiami czy erozję wartości ludzkich, kulturowych, etycznych i religijnych. „Przechodzenie do nowoczesności musi dokonywać się według pewnych kryteriów, opartych na uznanych cnotach, tych, które wymienia wasze narodowe hasło, ale także tych, które są zakorzenione w godności osoby, doniosłości rodziny i poszanowaniu życia – stwierdził Benedykt XVI. – Wszystkie te wartości mają na względzie dobro wspólne, bo tylko ono powinno mieć pierwszeństwo i stanowić przedmiot troski wszystkich rządzących. Bóg ufa człowiekowi i pragnie jego dobra. Do nas należy uczciwa i sumienna odpowiedź na miarę Jego zaufania”.
Ojciec Święty zapewnił też o gotowości Kościoła, by włączyć się w to zadanie. Wymienił przy tym modlitwę, dzieła miłosierdzia oraz edukację i ochronę zdrowia. Zaznaczył, że Kościół pragnie być blisko każdego potrzebującego i poszukującego Boga.
„Każe płacić nieszczęśliwym ubogim, którzy nie mają niczego, rachunek za brak równowagi”.
Czy za drugim razem będzie lepiej?- zastanawia się korespondent niemieckiej agencji katolickiej KNA.
Papież Franciszek po raz kolejny podkreślił znaczenie jedności chrześcijan.
Papież przyjmujął na audiencji kierownictwo Fundacji Papieskiej Gwardii Szwajcarskiej.
Nie szukamy pierwszych czy najwygodniejszych miejsc, bo są to ślepe zaułki.